Dom kultúry ROH v Liptovskom Mikuláši bol postavený v 80. rokoch v rámci budovania nového kultúrno-administratívneho mestského centra. Dom kultúry spolu s objektom pamiatkovo chránenej synagógy na severe a Posádkovým domom armády na juhu vytvorili trojicu funkčne prepojených solitérov. Synagóga bola zrekonštruovaná na viacúčelovú obradnú a koncertnú sieň, Posádkový dom armády zahŕňal kinosálu a
Dom kultúry ROH bol navrhnutý ako kultúrno-spoločenské zariadenie umožňujúce plniť viacero rozličných požiadaviek.
Jadrom objektu je viacúčelová sála na zvýšenom prízemí, nadväzujúca na veľkorysé vstupné priestory. Klubové priestory sú prístupné samostatnými schodiskami zo vstupného vestibulu a na treťom podlaží vytvárajú veniec okolo viacúčelovej sály s javiskom. Široká variabilnosť sály bola zabezpečená patentom zasúvacích podláh.
Vo fasádnom riešení sa striedajú výrazné vertikály profilovaných stien s kamenným obkladom a plochy zasklení. Kamenný obklad čiastočne preniká aj do priestorovo členitého interiéru. Vnútorným priestorom dominuje štruktúrovaný podhľad s integrovaným osvetlením a autorské prvky mobiliáru vyhotovené v kombinácií chrómu a skla. Najvýraznejšími výtvarnými dielami sú farebný reliéf Milana Gromnicu pri vstupe do priestoru bábkovej scény a art protis opona od Ester Šimerovej-Martinčekovej.
Literatúra:
URSÍNY, Daniel – GREGOR, Karol: Dom kultúry ROH v Liptovskom Mikuláši. Projekt 28, 1986, 9, s. 18 – 24.