Sklad č. 7 postavili začiatkom dvadsiatych rokov 20. storočia v modernizujúcom sa bratislavskom prístave. Prvotným zámerom bolo vybudovať viacero podobných poschodových skladov. Spolu ich malo v priebehu prvého desaťročia medzivojnového obdobia vyrásť na brehu rieky až desať, pričom výstavbu polovice z nich mali financovať zo štátnych prostriedkov. Sklad č. 7 napokon ostal jedinou dominantou prístavu tohto rozsahu vybudovanou medzinárodnou dopravnou spoločnosťou Bohemia a Bankou československých légií.
Sklad č. 7 realizovala firma Dr. Ing. arch. Skorkovský ako železobetónovú konštrukciu so stĺpmi s ovinutou liatinou a hríbovými hlavicami. Táto konštrukcia, vyznačujúca sa vysokou nosnosťou, vychádzala z tzv. systému Emperger, pomenovaného podľa jeho vynálezcu Friedricha Ignatza Empergera. Pre podmienky československého stavebníctva tento konštrukčný systém upravil statik Stanislav Bechyně, spolupracujúci so Skorkovského firmou od jej založenia v roku 1912. Sklad č. 7 je podľa všetkého najstaršou skladovou viacpodlažnou budovou na Slovensku svojho druhu, hoci neskôr sa železobetónové konštrukcie odvodené od pôvodného typu Emperger uplatňovali relatívne bežne. Okrem jeho konštrukčnej výnimočnosti je pozoruhodný aj svojou architektonickou formou s tromi vežami, pripomínajúcou architektúru palácov, či sakrálnych stavieb. Sklad bol poškodený počas bombardovania prístavu a neďalekej rafinérie minerálnych olejov Apollo v roku 1944. Po vojne, v rokoch 1947 – 1948, ho rekonštruovala Skorkovského firma, ktorá bola v tom čase už pod štátnou správou. V osemdesiatych rokoch 20. storočia sa Sklad č. 7 stal kultúrnou pamiatkou. Po roku 1989 ostal opustený a chátral. V rokoch 2007 - 2008 prešiel pamiatkovou obnovou podľa návrhov štúdia A1 ReSpect pod vedením architekta Branislava Kaliského. V súčasnosti (2021) prebieha ďalšia etapa konverzie skladu na novú, kultúrno - spoločenskú funkciu.
Literatúra:
HUSÁK, Vladimír: Technické múzeum pre Bratislavu. Projekt 32, 1990, 5 – 6, s. 40.
HABERLANDOVÁ, Katarína: Jedinečný príklad aplikácie moderných rámových konštrukcií v Bratislave (Zimný prístav: Sklad č. 7). Architektúra & urbanizmus 40, 2006, 3 – 4, s. 189 – 205.
HABERLANDOVÁ, Katarína: Industriálna klasika na brehu Dunaja. ARCH 12, 2007, 12, s. 32 – 35.
HABERLANDOVÁ, Katarína: Od technickej krásy k estetike moderny a späť. Architektúra & urbanizmus XLVIII, 2014, 3-4, 250 -270.