Stavby Smaltovne v Petržalke projektoval nemecký architekt Heinrich Zieger (1873-1943) na mieste pôvodných, požiarom zničených výrobných hál. Zieger sa vyjadroval o úlohe “továrenského architekta” a vnímal ju komplexne - od návrhu účelného rozvrhnutia strojov, cez dizajn architektúry a konštrukciu stavby, až po stavebný dohľad (okrem Žitavy mal pobočku vo Viedni a vo Veľkých Čaníkovciach, dnešnej súčasti Šenkvíc). Na objektoch pre Ungarische Email und Metallwarenfabrik spolupracoval s rakúsko - nemeckou firmou, špecializujúcou sa na železobetónové konštrukcie, Wayss & Freytag. Stavby žihárne, budovy na morenie a lisovňa mali oceľový skelet, pílové strechy a nosný systém minimalizovaný na čo najmenší počet stĺpov (atypicky situovaných vo vrchole pílovej strechy), zatiaľ čo budovy mlynu a dvojhalia na vypaľovanie smaltu majú progresívnu železobetónovú konštrukciu. Najmä dvojhalie vyniká svojimi rozmermi - 27 železobetónových dvojoblúkov s rozponom 18,5 a 30 m tvoria halu dlhú 139 m. V tej dobe to bola, aj podľa dobovej tlače, najväčšia železobetónová stavba v Rakúsko - Uhorsku. Z architektových stavieb bola najčastejšie publikovaná, a to nielen v jeho vlastných brožúrach, ale aj v publikáciách firmy Wayss & Freytag, v časopise Der Industriebau, či v súdobých príručkách o betónových stavbách. Zaujímavosťou je, že oslovila aj architektov knihy o modernej architektúre 20. storočia, ktorú písali o takmer 100 rokov neskôr. Po zrušení smaltovne boli stavby začlenené do národných podnikov Kovosmalt (v súčasnosti zbúrané) a Matador. V súčasnosti (2021) objekty areálu neplnia svoju pôvodnú funkciu a prenajímajú sa rôznym firmám.
Literatúra:
MÖRSCH, Emil: Wayss & Freytag A. G. & Meinong Ges. m. b. H. Beton - Eisbeton- u. Tiefbau (firemná brožúra, archív VCPD FA ČVUT). Nedatované, s. 21-23. a s. 54-56.
Die Eisenbetonhallen der Ungarischen Email – und Metallwarenfabriken A. G., Liegetfalu. Der Industriebau: Monatsschrift für die künstlerische und technische Förderung aller Gebiete industrieller Bauten, einschliesslich aller Ingenieurbauten, sowie der gesamten Fortschritte der Technik. 10, 1919, 3, s. 31– 32.
GÖSSEL, Peter – LEUTHÄUSEROVÁ, Gabriele: Architektura 20. století. 2. vyd. Bratislava, TASCHEN/Slovart 2006.
ZIEGER, Heinrich: Fabrik - Architekt und Beratender Ingenieur V. B. I : Zittau I. SA.
LAURIG, Ernst R.: Heinrich Zieger: Moderne Farbikanlagen: Heinrich Zieger: Fabrik - Architekt, Wien - ZITTAU, 1911.1922.
Beachtenswerte Neubauten des Fabrikarchitekten V. B. J. Heinrich Zieger, Zittau.Der Industriebau: Monatsschrift für die künstlerische und technische Forderung aller Gebiete industrieller Bauten. 10, 1919, 3, s. 29–37.
VON EMPERGER, Friedrich Ignaz: Handbuch für Eidenbetonbau. 2. vyd. Berlin, Verlag von Wilhelm Ernst und Sohn 1915.