Továreň Danubius textilné závody, neskôr známa aj pod názvom Závody Medzinárodného dňa žien - závod 02, bola založená kapitálom z uhorskej banky a skúsenými priemysleníkmi v roku 1907. Na výstavbu závodu si pozvali viedenského architekta Juliusa Mayredera (1860-1911), ktorý spolupracoval s bratmi, architektom Karolom a inžinierom Rudolfom. Bol zakladajúcim členom spolku Vienna Secession. Po nástupe nového storočia sa vo svojej tvorbe dostal od historizujúceho tvaroslovia k secesii. Práve v tejto dobe projektoval aj bratislavské textilné závody Danubius. Architektonický výraz všetkých budov továrne mal nádych monumentálnej architektúry. Veľké presklené okenné otvory striedajú profilované lizény, pásová bosáž, doplnené drobnými dekoratívnymi prvkami. Ploché strechy sú lemované výraznou atikou a časti stavieb ukončujú mohutné manzardové či sedlové strechy. Dalo by sa povedať, že architekt v tomto prípade vytvoril architektúru tzv. priemyselného paláca. Dodnes zachovaná najväčšia stavba v areáli, pradiareň, má modernú nosnú železobetónovú trámovú konštrukciu z dielne firmy Pittel & Brausewetter, ktorá je zahalená do precízne navrhnutej fasády s geometrickými prvkami s nádychom dekoratívnej secesie. Hlavný priestor tvoria priestranné haly s rastrom železobetónových stĺpov a všetky obslužné priestory (schodiská, vodojem, hygienické zariadenia, vetracie šachty) sú vysunuté z dispozície do nároží. Tvoria tak charakteristické veže rôznych tvarov a výšok. Pradiareň je národnou kultúrnou pamiatkou, no zachoval sa aj vstupný administratívny objekt. V súčasnosti (2021) sú objekty nevyužité.
Literatúra:
FLEKR, Miroslav: Vznik, rozvoj a perspektívy textilného priemyslu v Bratislave. Bratislava, 1985. s. 51.
ŠAPP, Vlečka firmy: Danubius, textilné závody úč. spol. Bratislava. Situácia, M 1:1000, 1928, škatuľa č. 21.
Danubius –Textilwerke in Preßburg. Zeitschrift des Österreichischen Ingenieur – und Architekten – Vereines, 1911, s. 509.
Danubius: textilné závody účastinná spoločnosť, Bratislava. In: Bratislava hlavné mesto Slovenska. Pressburg Hauptstadt der Slowakei. Basel, Länderdienst A.G. 1943.
HALLON, Ľudovít: Miesto a úloha industriálneho dedičstva v dejinách priemyslu na príklade firmy Pittel a Brausewetter. In KRÁĽOVÁ, Eva (ed.): Stopy priemyselného dedičstva na Slovensku. Bratislava, Slovenská technická univerzita 2010, s. 82-97.
HALLON, Ľudovít: Firma Pittel a Brausewetter v dejinách Slovenska: priekopník betónového staviteľstva z Bratislavy. Bratislava, Typoset Print 2014.