Jedným z posledných plnosortimentných obchodných domov vybudovaných podľa návrhu architektov Štátneho projektového ústavu obchodu, odštepného závodu Bratislava, bol Prior v Poprade, realizovaný v rokoch 1981–1987. Jeho výstavbe predchádzala urbanistická súťaž na riešenie centra mesta, na základe ktorej bol obchodný dom umiestnený v exponovanej polohe na priesečníku západného konca hlavného popradského námestia a severojužnej osi spájajúcej železničnú a autobusovú stanicu s novým sídliskom na juhu mesta. Na tomto mieste tvoril výraznú dominantu až do demolácie v roku 2013. Následne bol v rokoch 2014–2015 nahradený novostavbou nákupného centra Forum.
Pri výstavbe obchodného domu sa uplatnil konštrukčný systém Integro (ŠPÚO-ZIPP) so stĺpmi tvaru H, vôbec prvý krát v modulácii 12 x 12 m. Železobetónový montovaný skelet tu však nebol len technickým prvkom, ktorý sa výrazne premietol do podoby priečelí i interiérov, kde bol viditeľný pohľadový betón konštrukcie stĺpov, prievlakov aj železobetónových predpätých stropov. Zohrával tiež úlohu hlavného výtvarného prvku – v exteriéri hmotu stavby členil rytmus obmurovaných inštalačných pilierov skeletu, ktoré boli horizontálne previazané rímsami na úrovni stropu prízemia a druhého poschodia. To vytváralo masívny raster, charakteristický pre celkový vzhľad budovy, ktorý v abstrahovanej podobe vyjadroval tektoniku stavby. Na severnej fasáde – v mieste predajných priestorov, boli plochy rastra vyplnené azbestocementovou krytinou (použitou tiež na šikmých strechách), na východnej strane sa motív rastra opakoval vo forme štvorcových okenných výplní v drevených rámoch. Do tretice sa objavil vo forme keramických štvorcových obkladačiek béžovej farby v exteriéri aj interiéri. Na východe rytmus nosnej konštrukcie prerušovala konvexná, segmentovo tvarovaná hmota výťahovej veže, pôvodne zvýraznená logom trustu Prior. Zamestnanecký trakt na západnej strane bol opatrený pásovými oknami. Nárožie obrátené smerom k námestiu bolo akcentované dvojúrovňovou štvrťkruhovou konkávnou sklenenou stenou, kam bol v prízemí umiestnený hlavný vstup. Hoci bola budova masívnym solitérom, jej hmotu do veľkej miery eliminovalo umiestnenie stavby do svažitého terénu. Z rovnakého dôvodu bolo možné sprístupniť všetky tri predajné podlažia priamo z úrovne terénu bez nutnosti použitia eskalátorov. Okolie obchodného domu bolo riešené sústavou schodísk a terás doplnených zeleňou. Strešné parkovisko pre viac než 100 áut bolo prístupné rampou z Francisciho ulice na južnej strane objektu, z troch strán chránené technickým zázemím so šikmým zastrešením. Predajné plochy boli rozložené do troch podlaží so skladovým zázemím v južnej časti, predovšetkým na druhom poschodí, sprístupneným rampami priamo z ulice Francisciho. Na prízemí a prvom poschodí boli situované etážové samoobsluhy (konfekcia, textil, obuv, elektro), na druhom poschodí sa nachádzal potravinový supermarket.
Popradský Prior patril do generácie obchodných domov založených na použití konštrukčného systému Integro, na rozdiel od svojich predchodcov však prejavoval výraznú ambíciu o architektonické dotvorenie a individualizáciu, výtvarnú čistotu založenú na použití geometrie, symetrie a rytmu exteriérových prvkov (podobne ako v prípade OD Prior v Prešove či OD Ružinov v Bratislave), ale tiež snahu nájsť vzťah k mierke okolitého historického prostredia mestského centra prostredníctvom členenia fasád a šikmých striech v zmysle archetypálneho znaku domu. V tomto kontexte predstavoval OD Prior v Poprade posun smerom k postmodernému uvažovaniu o architektúre
Bibliography:
ČÍŽEK, Pavel, 1989. INTEGRO – konštrukcia pre občiansku a priemyslovú výstavbu, Bratislava, ALFA 1989.
Dulla, M.: Obchodný dom Prior v Poprade. Projekt 325, 1989, 3, s. 24–27.
Minárik, F.: Obchodný dom Prior v Poprade. Projekt 271, 1983, 9, s. 24–25.
Spišák, G.: 30 rokov obchodných domov na východnom Slovensku, Košice, Východoslovenské vydavateľstvo 1984.