Architektonická dvojica Jozef Slíž a Eva Grébertová vo svojom návrhu spoločenského domu v Šamoríne nadviazala na úspešný projekt spoločenského domu v Dunajskej Strede. V Šamoríne zopakovali výrazné hmotové členenie a uplatnenie kanelovaného betónu na fasáde, čím dosiahli podobný brutalistický výraz ako v Dunajskej Strede. Pri koncipovaní spoločenského domu v Šamoríne sa autori snažili priblížiť mierkou okolitej historickej zástavbe. Zároveň však objektu určili dominantné postavenie v rámci historického centra - v súlade s územným plánom, ktorý tu určoval vyššie občianske vybavenie s pešou zónou.
Architonicky objekt pozostáva z kontrastu rovných bočných stien a lomenicových štruktúr na priečeliach. Orientácia objektu južným smerom poskytuje výhľad zo vstupných priestorov na areál románskeho kostola. Hlavný vstup do objektu z južnej strany zdôrazňujú predsadené schody na prízemí; vyvážené hmotou vnútorného schodiska, ktorá je predsunutá pred fasádu vestibulu i horného podlažia s klubovňami. Hlavným priestorom spoločenského domu je estrádna sála s javiskom navrhnutá pre 400 návštevníkov, vedľajším bábková scéna pre 100 návštevníkov v zapustenom podlaží. Zo severnej strany je umiestnené schodisko pre účinkujúcich, ktorého hmotu z exteriéru farebne stvárnil akademický maliar Ladislav Berger. Vstupný vestibul domu dodnes dopĺňa pôsobivý plastický reliéf od architekta Dušana Kuzmu.
Literatúra:
SLÍŽ, Jozef - GRÉBERTOVÁ, Eva: Spoločenský dom v Šamoríne. Projekt 26, 1984, 1, s. 16 — 17
ŠLACHTA, Štefan: Dom kultúry v Šamoríne, Československý architekt XXVIII, 1982, č. 10, s. 3.
MORAVČÍKOVÁ, Henrieta - SZALAY, Peter. Domy kultúry na Slovensku: Vzostup a pád jedného typologického druhu. In Osvěta, kultura, zábava: kultúrní domy v Československu,Michaela Janečková, Irena Lehkoživoá (eds.) 2024, VI PER: Praha, 601 s.