V štyridsiatych rokoch pracoval ateliér architekta Michala Maximiliána Scheera pre Slovenské papierne v Ružomberku. Úlohou Scheerovej projektovej kancelárie bolo revitalizovať a modernizovať podnik, pričom nešlo len o navrhovanie výrobných objektov, ale aj o projekciu bytových domov pre pracovníkov továrne. Súbor bytových a rodinných domov pre zamestnancov papierne postavili popri Tatranskej ceste. Domy sú nositeľmi viacerých znakov medzivojnovej architektúry, ktoré boli v raných štyridsiatych rokov v Scheerovej tvorbe stále prítomné. Ide najmä o presklené schodiská a kruhové okná na fasádach, ale aj ploché strechy ukončujúce tieto obytné stavby. Na typickom podlaží sa nachádzajú štyri dvojizbové byty. V roku 1942 postavili podľa Scheerových projektov hlavnú továrenskú halu. Jej pôvodná výrobná funkcia sa zmenila krátko po vojne, v roku 1946. Úpravou haly na administratívne účely bol poverený opäť Scheer. Ten priestory rozčlenil presklenými priečkami v drevených rámoch na kancelárie. Toto originálne riešenie, opticky zjednocujúce niekdajší výrobný priestor haly, však zničil požiar v šesťdesiatych rokoch. Práce M. M. Scheera pre papierne v Ružomberku sú všestranne jedinečné nielen svojou formálnou stránkou, ale aj priznaným konštrukčným systémom monolitického železobetónového skeletu so vsunutým obvodovým plášťom z tehlového muriva a veľkoplošným zasklením.
Literatúra:
Michal Scheer. Architektonická tvorba 1925 – 1975. Katalóg výstavy. Ed. Klára Kubičková. Nitra, Galéria F. Studeného, ONV a MNV 1984.
Michal Maximilián Scheer. Architektonické dielo. Katalóg výstavy. Ed. Klára Kubičková. Bratislava, SAS a SNG 1993. 36 s., tu s. 28.
DULLA, Matúš – MORAVČÍKOVÁ, Henrieta: Architektúra Slovenska v 20. storočí. Bratislava, Slovart 2002. 512 s., tu s. 407.