Továreň na obuv na Mládežníckej ulici v Banskej Štiavnici založil v roku 1895 Žigmund Brettschneider. Bývalá továreň je svojou pozdĺžnou osou rovnobežná s Dolnou ulicou a zároveň je do nej orientovaná čelnou fasádou. Bočnou fasádou je orientovaná do Mládežníckej ulice. Objekt s pôdorysom v tvare písmena L postavili ako prvý v rámci uličnej radovej zástavby na mierne sa zvažujúcom teréne. Vnútorná dispozícia stavby je dvojtraktová.
Objekt továrne pozostáva z jednopodlažnej výrobnej časti a v súčasnej dobe nadstavanej dvojpodlažnej časti, ktorá pôvodne slúžila na administratívne účely. V továrni pracovalo až 80 zamestnancov a v prevádzke bola do roku 1919, kedy boli jej priestory upravené na byty.
V prízemnej budove postavenej v eklektickom slohu boli výrobné priestory, šatne a skladové priestory. V interiéri sú zachované pôvodné kazetové dvere a presklené deliace priečky s pôvodným kovaním. Dvojtraktový prízemný objekt má bohato zdobenú hlavnú fasádu so zachovanými architektonickými prvkami (pilastre, pásová bosáž, podokenné rímsy, nadokenné klenáky) s desiatimi okennými osami. Vyšší objekt je zo strany Dolnej ulice trojpodlažný s fasádami s troma okennými osami.
Továreň na obuv je situovaná v blízkosti ďalších výrobných objektov z obdobia rozrastania mesta na prelome 19. a 20. storočia. S bývalou výrobňou bryndze, ktorú založil Artúr Erdös v roku 1919, tvoria cez spoločný dvor (s pôvodným dláždením z 18. storočia) ucelený komplex.
Literatúra:
KLAKOVÁ, Oľga. Návrh na vyhlásenie veci za kultúrnu pamiatku, Banská Štiavnica – Brettschneiderova továreň na obuv. Národné pamiatkové a krajinné centrum 1997, Bratislava.